შენობის ვენტილაციის სისტემა – ბუნებრივიდან მექანიკურ მეთოდამდე
„ვენტილაცია“  ლათინური სიტყვიდან ventilatio-დან მომდინარეობს (თავის მხრივ ventus ნიშნავს ქარს). აღნიშნული ტერმინი უშუალოდ ვენტილაციის მნიშვნელობის აღსაწერად, 1660 წელს გამოიყენეს და აღნიშნავდა პროცესს „დახურულ სივრცეში ცუდი ჰაერის, სუფთა და ახალი ჰაერით ჩასანაცვლებლად“.
კაცობრიობამ, ვენტილაციის სხვადასხვა საშუალებაზე ფიქრი ჯერ კიდევ გამოქვაბულის პერიოდიდან დაიწყო და ნელ-ნელა  ახალი გამოგონებებითა და მიდგომებით დახვეწა…
1,5 მილიონი წლის წინ, როდესაც ადამიანმა  გასათბობად საცხოვრებელში ცეცხლი შემოიტანა, აღმოაჩინა სახურავზე კვამლის გასასვლელად ღიობის და ცეცხლის შესანარჩუნებლად ჰაერის მიწოდების საჭიროება. წვის კონტროლი და თერმული კომფორტი პირველი სტიმული იყო სივრცის ვენტილაციისთვის. საუკუნეების მანძილზე, ინდუსტრიული სფეროსა და შენობების ევოლუციით გამოწვეული ცვლილებებით, თანდათან ფრთა შეასხა იდეებს და შექმნა მის საჭიროებებზე მორგებული ინოვაციური და თანამედროვე ტექნოლოგიები.
ვნახოთ რა გზა გაიარა ადამიანმა, შენობის გამართული ფუნქციონირებისთვის, ამ უმნიშვნელოვანესი სისტემის შექმნის პროცესში.
გვირაბები უზრუნველყოფდნენ ჰაერის ეფექტურ გაცვლას
ძველი ეგვიპტელები ბუნებრივი გაგრილების მექანიზმად და ჰაერის გადასაადგილებლად, იყენებდნენ ე.წ. ხელის ვენტილატორებს. ასევე, პირამიდებში არის გვირაბები, რომლებიც აკავშირებს სამეფო სამარხებს გასასვლელთან. გვირაბები უზრუნველყოფდნენ ჰაერის ეფექტურ გაცვლას. მინოსური პერიოდის ზოგიერთ ადრეულ ნაგებობაში კი, დახვეწილი დიზაინითა და სქემით შექმნილ პასიური ვენტილაციის სისტემა არსებობდა (მაგალითად Wind Towers), რაც შენობების გაგრილებისთვის გამოიყენებოდა. რომაელებმა (ძვ. წ. III ს) შექმნეს პირველი იატაკქვეშა გათბობა, რომელიც ცნობილია როგორც ჰიპოკაუსტი. ვენტილაციისა და წვის კომბინაციით, მათ სასახლეებსა და აბაზანებში შიდა კლიმატი კომფორტული გახადეს. ეს სისტემები თავდაპირველად საზოგადოებრივი აბანოებში, შემდეგ დიდ შენობებშიც გამოიყენეს. ჰიპოკაუსტი იყო შენობებში ინტეგრირებული გათბობისა და ვენტილაციის სისტემების წინამორბედი.
ჰიპოკაუსტი (ძველი ეგვიპტე)
შუა საუკუნეებში, ვენტილაცია დიდწილად უგულებელყოფილი იყო. სახლებს პატარა ფანჯრები ჰქონდათ და ჰაერის მიწოდება შეზღუდულად ხდებოდა. მხოლოდ მდიდრების სასახლეში ან ეკლესიებში თუ ნახავდით სავენტილაციო გადაწყვეტებს. ჰაერის დაბინძურების სერიოზულმა პრობლემამ, მოსახლეობის გაუარესებულმა ჯანმრთელობამ და მრავალრიცხოვანმა ხანძრებმა 1631 წელს, დაარწმუნა მეფე  ჩარლზ I  შემოეღო ინგლისში ახალი სამშენებლო წესები. მონარქმა განკარგულება გასცა ქვეყნის მასშტაბით, სახლების ჭერი ყოფილიყო 10 ფუტი ან მეტი სიმაღლის, ფანჯრები კი არსებულთან შედარებით უფრო მაღალი და ფართო (ბუნებრივი ვენტილაციის გასაუმჯობესებლად).
1735 წელს ინგლისის პარლამენტში, ისტორიაში პირველად დაამონტაჟეს მექანიკური მოწყობილობა, რომელიც მოძრაობაში ორთქლის ძრავას მოჰყავდა. მოწყობილობას ვენტილატორი უწოდეს. საინტერესოა, რომ პირველად სიტყვა ,,კონდიცირება“ გამოჩნდა 1815 წელს, როდესაც ფრანგმა ჟან შაბანეშმა მიიღო ბრიტანეთის პატენტი ,,საცხოვრებელ სახლებსა და სხვა შენობებში ჰაერის კონდიცირების და ტემპერატურის მოწესრიგების“ მეთოდზე.
მე-19 საუკუნის ბოლოს, ამერიკელმა გამომგონებელმა უილის ქერიერმა შექმნა პირველი კონდიციონერი, რომელიც ელექტრო ენერგიაზე მუშაობდა. ქერიერმა თავის პირველი სისტემა, დააპროექტა 1902 წელს ბრუკლინის (ნიუ-იორკი, აშშ) სტამბაში ტემპერატურისა და ტენიანობის გასაკონტროლებლად.
უილის ქერიერი
ამრიგად, პირველი კონდიციონერი ემსახურებოდა არა მუშა პერსონალის კომფორტს, არამედ ტენიანობასთან ბრძოლას, რომელიც ძალიან ცუდად მოქმედებდა ბეჭდვის ხარისხზე. მალევე კონდიციონერი განისაზღვრა, როგორც სისტემა, რომელსაც უნდა ჰქონოდა ოთხი ძირითადი ფუნქცია: ტემპერატურის რეგულირება, ტენიანობის კონტროლი, ჰაერის ცირკულაცია და ჰაერის გაწმენდა (ფილტრაცია).
ფართო გაყიდვაში კონდიციონერები 1930-იან წლებში გამოჩნდა. პირველი ოთახის კონდიციონერი კომპანია General Electric-მა გამოუშვა. 1958 წელს, იაპონურმა კომპანიამ Daikin-მა წარმოადგინა პირველი სითბური ტუმბო, რითაც  შენობაში შეიძლებოდა როგორც ცივი, ასევე ცხელი ჰაერის მიწოდება. კიდევ სამი წლის შემდეგ მოხდა მოვლენა, რამაც მნიშვნელოვნად განსაზღვრა საყოფაცხოვრებო და ნახევრადსამრეწველო ჰაერის კონდიცირების სისტემების განვითარება. ეს იყო სპლიტ-სისტემების მასიური წარმოება. იაპონურმა კომპანიამ Toshiba-მ დაიწყო კონდიციონერების სერიული წარმოება, რომლებიც გაყოფილი იყო ორ ბლოკად. ამ ტიპის კლიმატური დანადგარების პოპულარობა მალევე გაიზარდა.
1968 წელს, ბაზარზე გამოჩნდა მულტისპლიტ სისტემები. 1981 წელს წარმოადგინეს პირველი სპლიტ-სისტემა, რომელსაც შეეძლო თავისი სიმძლავრის თვითრეგულირება. 1998 წლიდან, ინვერტორულმა კონდიციონერებმა მოიპოვეს პოპულარობა… აღნიშნული სისტემები დროთა განმავლობაში იხვეწებოდა და ხდებოდა უფრო ჭკვიანი და ჩვენს ცხოვრებაზე მორგებული. თანამედროვე სამყაროში სავენტილაციო მიმართულებით გამოიყენება ისეთი ტექნოლოგიები, როგორიც არის მაგალითად AHU (air handling unit, ჰაერის მოდინებითი დანადგარი), Rooftop (სახურავის ტიპის კონდიციონერი), რეკუპერატორი და სხვა.
დღეს, შენობების მექანიკური ვენტილაციის სისტემები გარკვეულ სტანდარტებსა და ნორმებს ექვემდებარება. სისტემის დაპროექტება, დამონტაჟება, ექსპლუატაცია და შენარჩუნება ტექნიკურად, ჰიგიენურად და ფუნქციურად გამართულად უნდა ხდებოდეს. თანამედროვე ტექნოლოგიას ენერგოეფექტური მიზნები აქვს და ჩვენი ცხოვრების ხარისხსა და კომფორტს საგრძნობლად ზრდის.
შეგახსენებთ, რომ კომპანია ,,ვერგეს“ პროფესიონალთა გუნდი, უზრუნველყოფს გათბობა-გაგრილება-ვენტილაციის თანამედროვე სისტემების დანერგვასა და მართვას თქვენთვის სასურველ გარემოში.
როგორ შევარჩიოთ ფანკოილი
როგორ შევარჩიოთ ფანკოილი (FCU) ?
კომერციული და ინდუსტრიული HVAC სისტემებში ფანკოილი (Fan Coil Unit — FCU) მნიშვნელოვან როლს ასრულებს. თუ აგრეგატს სწორად შევარჩევთ, უზრუნველყოფს კომფორტულ გათბობა-გაგრილებას, გავლენას მოახდენს და შეამცირებს
mep პროექტირება მაღალსართულიან შენობებეში
MEP სისტემების პროექტირება მრავალსართულიან შენობებში
როგორ დავგეგმოთ ეფექტურად MEP სისტემები მრავალსართულიანი შენობებისთვის? რათა შევქმნათ ეფექტური, უსაფრთხო და მდგრადი გარემო, რომელიც აკმაყოფილებს თანამედროვე მოთხოვნებს. რატომ არის ეს თემა მნიშვნელოვანი? მრავალსართულიანი შენობები

Building ventilation system – from natural to mechanical methods
"ventilation"  from the Latin word ventilationcomes from (in turn ventus means wind). The said term to directly describe the importance of ventilation, in 1660 used and referred to the process of "replacing bad indoor air with clean and fresh air".
Humanity started thinking about different means of ventilation from the cave period and gradually improved it with new inventions and approaches...
1.5 million years ago, when man introduced fire into the dwelling for heating, he discovered the need for an opening in the roof to allow the smoke to escape and to supply air to sustain the fire. Combustion control and thermal comfort were the first incentives for space ventilation. Over the centuries, with the changes caused by the evolution of the industrial sphere and buildings, it gradually gave wings to ideas and created innovative and modern technologies adapted to its needs.
Let's see what path a person has taken, for the proper functioning of the building, in the process of creating this most important system.
Tunnels provided effective air exchange
Ancient Egyptians As a natural cooling mechanism and air movement, they used the so-called Hand fans. Also, in the pyramids there are tunnels that connect the royal tombs with the exit. The tunnels provided effective air exchange. of the Minoan period In some early buildings, there was a passive ventilation system created with a sophisticated design and scheme (for example Wind Towers), which was used for cooling buildings. Romans (3rd century BC) created the first underfloor heating, known as Hypocaust. By combining ventilation and combustion, they made the indoor climate in palaces and baths comfortable. These systems were first used in public baths, then in large buildings. Hypocaust was the forerunner of integrated heating and ventilation systems in buildings.
Hippocaust (Ancient Egypt)
middle Ages, Ventilation was largely neglected. The houses had small windows and air supply was limited. You would only find ventilation solutions in the palaces or churches of the rich. The serious problem of air pollution, the deteriorating health of the population and numerous fires in 1631, convinced the king  Charles I  New building regulations were introduced in England. The monarch issued a decree to have roofs on houses throughout the country 10 feet or more tall, and the windows are higher and wider than the existing ones (to improve natural ventilation).
in 1735 In the Parliament of England, for the first time in history, a mechanical device was installed that drove a steam engine. The device was called a fan. It is interesting that the word for the first time "air conditioning" appeared in 1815, when the French Jean Shabanesh Received a British patent on the method of "air conditioning and temperature regulation in residential houses and other buildings".
At the end of the 19th century, American inventor Willis Carrier He created the first air conditioner that worked on electric energy. Carrier designed his first system in 1902 To control the temperature and humidity in the printing house in Brooklyn, New York, USA.
Willie's Carrier
Thus, the first air conditioner served not for the comfort of the working staff, but for the fight against humidity, which had a very bad effect on the quality of printing. Soon the air conditioner was defined as a system that should have four main functions: Temperature regulation, humidity control, air circulation and air purification (filtration).
Widely sold air conditioners 1930s appeared in years. The first room air conditioning company General Electricreleased it. in 1958, The Japanese company Daikin presented the first heat pump that could supply both cold and hot air to the building. Another three years later, an event occurred that significantly determined the development of domestic and semi-industrial air conditioning systems. It was a mass production of split systems. The Japanese company Toshiba started serial production of air conditioners, which were divided into two blocks. The popularity of this type of air conditioners soon increased.
in 1968, Multisplit systems appeared on the market. in 1981 The first split-system that could self-regulate its power was presented. Since 1998, inverter air conditioners have gained popularity... these systems have improved over time and become smarter and more adapted to our lives. In the modern world, such technologies as, for example, are used in the direction of ventilation AHU (air handling unit, air handling unit), Rooftop (roof type air conditioner), recuperator and others.
Today, mechanical ventilation systems of buildings are subject to certain standards and norms. The system should be designed, installed, operated and maintained in a technically, hygienically and functionally sound manner. Modern technology has energy-efficient goals and significantly increases the quality and comfort of our lives.
We remind you that the team of professionals of "Verge" company ensures the implementation and management of modern heating-cooling-ventilation systems in the environment you want.