რა გზა გაიარა ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებმა – პირველი იდეების კვალდაკვალ
ასწლეულების წინ, ვიდრე კაცობრიობა პირველ ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემას გამოიგონებდა და დახვეწდა, მსოფლიოს უამრავი ქალაქი ცეცხლისგან ნადგურდებოდა… ხანძრების შესაჩერებლად მოსახლეობას, მხოლოდ შიშველი ხელით უწევდა ბრძოლა.
ლონდონი, მეთვრამეტე საუკუნე
მრავალსაუკუნოვანმა გამოცდილებამ აჩვენა, რომ ხანძრის, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საფრთხის პრევენცია უმნიშვნელოვანესია. დღემდე შენობაში, არასწორი ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემების ან სახანძრო უსაფრთხოებისა და ევაკუაციის გეგმების არარსებობის შემთხვევაში, ცეცხლის გაჩენის რისკი დიდია.
თანამედროვე სამყაროში, სულ უფრო იზრდება მოთხოვნა ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემების გამართულობაზე, დღეს უსაფრთხოების ნორმების დაცვა საკანონმდებლო ვალდებულებას წარმოადგენს და მოიცავს ხანძრის პრევენციისთვის საჭირო კომპლექსურ ზომებს. ნებისმიერი შენობის უსაფრთხო ფუნქციონირებისთვის (მისი მახასიათებლების მიხედვით), აუცილებელია ინდივიდუალური ხანძარქრობის სისტემების დაპროექტება და მონტაჟი.
თვალი გადავავლოთ რა გზა გაიარა სახანძრო სისტემებმა დღემდე და რა მეთოდებს იყენებდა ადამიანი ცეცხლთან საბრძოლველად საუკუნეების მანძილზე.
ჯერ კიდევ ძველ რომში მუდმივი ხანძრების საპასუხოდ, იმპერატორმა ავგუსტუსმა შეკრიბა მამაკაცთა რაზმი, რომელსაც ევალებოდა ქუჩების პატრულირება წყლით სავსე თასებით. მან ეს ჯგუფი ეგვიპტეში, ალექსანდრიაში მსგავსი ტიპის სახანძრო ბრიგადის კვალდაკვალ შექმნა. ეს მიდგომა ფოკუსირებული იყო ცეცხლის გაჩენისთანავე საბრძოლველად, რადგან არ არსებობდა ხანძრის აღმოჩენის ან პრევენციის სხვა მეთოდი.
ნიუ-იორკი, მეცხრამეტე საუკუნე
დროთა განმავლობაში, ტერიტორიების მჭიდროდ დასახლებამ და შენობების ქვიდან ხის კონსტრუქციებზე გადასვლამ, ახალი პრობლემი წარმოშვა. სანამ მაშველთა ჯგუფი დანიშნულების ადგილამდე მიაღწევდა, ცეცხლი სწრაფად ვრცელდებოდა და ყველაფერს ანადგურებდა გარშემო. შიშველი ხელით ბრძოლა საუკუნეების მანძილზე გაგრძელდა. მე-17 საუკუნიდან, ნიუ-იორკში ხანძარს პოლიციის მიერ სხვადასხვა ადგილზე განაწილებული ადამიანები აკონტროლებდნენ. მათი მოვალეობა ცეცხლის აღმოჩენა და შესაბამისი ზომების მიღება იყო. ისინი ზარებისა და სასტვენების დახმარებით გადასცემდნენ ინფორმაციას საზოგადოებას და ცეცხლის ჩასაქრობად, ერთობლივად იღებდნენ საჭირო ზომებს. მოსახლეობის ზრდასთან ერთად, ეს მეთოდი უფრო და უფრო არაპრაქტიკული გახდა.
ხანძრებთან ბრძოლა საქართველოში:
მეთულუხჩეები
მეცხრამეტე საუკუნემდე, სანამ თბილისში სახანძრო სამსახურს შექმნიდნენ, ხანძრის ქრობას ხშირ შემთხვევაში ყარაჩოხელთა ჰამქარი საკუთარი ძალებით ცდილობდა. დედაქალაქის მაშინდელმა მცხოვრებლებმა მოხალისე ყარაჩოხელებს „ხანძარჩი” შეარქვეს, რაც ცეცხლის ჩამქრობს ნიშნავდა.
ხანძრის დროს განსაკუთრებით მეთულუხჩეები ხეირობდნენ, რადგან მაშინდელ პატარა ქალაქში წყალგაყვანილობის სისტემა არ არსებობდა და ისინი წყალს ორმაგ ფასად ჰყიდდნენ. მე-XIX საუკუნეში, როდესაც არც სახანძრო მანქანები და არც ტექნიკური აღჭურვილობა იყო, უწევდათ ცხენებით გადაადგილება და წყლის გადატანა ტიკებითა და რუმბებით. მაშინ არც სატელეფონო კავშირი არსებობდა და მეხანძრეებს ცეცხლის გაჩენის ამბავს შემდეგნაირად ატყობინებდნენ: თბილისი პატარა ქალაქი იყო, ამიტომ ააგეს მაღალი კოშკურები, საიდანაც  დედაქალაქი ხელისგულივით მოჩანდა. კოშკურაზე მეხანძრეები მორიგეობდნენ. დღისით ხანძრის დანახვისთანავე, უბნების მიხედვით სხვადასხვა ფერის ბურთებს ფენდნენ, ღამით კი ქალაქს ხანძრის ამბავს კოშკურიდან ფარნებით ატყობინებდნენ (წყარო ,,კვირის პალიტრა“).
ხანძარსაწინააღმდეგო ყუთი და ტელეგრაფი
პირველი მსოფლიო გამოგონებები
პირველი ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემა 1851 წელს, ბოსტონში დოქტორმა უილიამ ჩანინგმა და მოზეს ფარმერმა შექმნეს. სისტემა შედგებოდა ორი ხანძარსაწინააღმდეგო ყუთისაგან და ტელეგრაფისგან, რომლითაც ინფორმაციას სახანძრო განგაშის ახლომდებარე სადგურზე აწვდიდნენ. სადგურის ოპერატორი შეტყობინების მიღებისთანავე, აფრთხილებდა სახანძრო განყოფილებას და დროულად ხდებოდა რეაგირება.
სახანძრო სასიგნალო სისტემის გამოყენება აქტიურად მეოცე საუკუნეში დაიწყეს. თომას ედისონის პარტნიორმა, ფრენსის რობინს აპტონმა დააპატენტა მსოფლიოში პირველი “პორტატული ელექტრო ხანძარსაწინააღმდეგო სიგნალიზაცია”. საუკუნის ბოლოს გამოიგონეს სხვა მოწყობილობებიც, მათ შორის კვამლის დეტექტორი. ის შვეიცარიელმა ფიზიკოსმა, უოლტერ იეგერმა შექმნა. გამომგონებელი ამზადებდა მოწყობილობას, რომელსაც ჰაერში მომწამვლელი გაზის არსებობა უნდა დაედგინა, თუმცა მალევე აღმოაჩინა, რომ სულ სხვა გამოგონებასთან ჰქონდა საქმე. მოწყობილობა თავდაპირველად ძალიან ძვირი ღირდა, ამიტომ დიდი პოპულარულობა ვერ მოიპოვა, მოგვიანებით როდესაც იაფი მოდელების დამზადება დაიწყეს, ის თითქმის ყველა სახლში დამონტაჟდა.
განგაშის ზარი ძველ სახანძრო მანქანაზე, ინგლისი
ყველა გამოგონება დროთა განმავლობაში დაიხვეწა, განვითარდა და თანამედროვე სამყაროში უკვე გვაქვს უახლეს ტექნოლოგიებთან ადაპტირებული სახანძრო უსაფრთხოების სისტემები.
დღევანდელი ხანძრის სასიგნალო მექანიზმებში გამოყენებულია ისეთი თანამედროვე ტექნოლოგიები, როგორებიც არის რადიოსისტემა, ციფრული კომუნიკატორები და გადამცემები, რათა ხანძრის შემთხვევაში მოხდეს მაქსიმალურად დროული და ზუსტი რეაგირება.
სახანძრო სისტემა
კომპანია ,,ვერგე“ დაგეხმარებათ შენობის უსაფრთხო ფუნქციონირებისთვის ინდივიდუალური ხანძარქრობის სისტემების პროექტირებასა და მონტაჟში.
როგორიც არის: ხანძრის აღმომჩენი სისტემები; კვამლის და თბური დეტექციის ასევე ბუნებრივი აირის გაჟონვის აღმომჩენი; სამაშველო გამოძახების და ევაკუაციის გამოცხადების სისტემა; ავარიული განათება და გასასვლელების მანიშნებელი და მეხანძრეთა საკომუნიკაციო სისტემა.
ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემა
ხანძარქრობის სისტემები: წყლით, ქაფით და ასევე მშრალი ტიპის ხანძარქრობა. სასერვერო, სატრანსფორმატორო და ელექტრო ოთახებისთვის განკუთვნილი ინდივიდუალური ხანძარქრობის სისტემები. პორტატული ცეცხლმაქრების და სახანძრო ბრიგადის საკომუნიკაციო სისტემა. ცხელი სამზარეულოს და გამწოვი ქოლგებისთვის გათვალისწინებული ხანძარქრობა, ასევე კვამლსაწინააღმდეგო ვენტილაცია. აღნიშნული სისტემების მართვა და ავტომატიზაცია.
თუმცა, სახანძრო სისტემების სრულყოფილად ინსტალაცია და გამართულობა მისი შემდგომი ფუნქციონირებისთვის საკმარისი არ არის, სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს უსაფრთხოების სისტემების პერიოდულ და დეტალურ ტესტირებებს კვალიფიციური კადრების მიერ.
HVAC სასტუმროებისთვის
საქართველოს კონკურენტუნარიან სტუმარმასპინძლობის ინდუსტრიაში, უმაღლესი დონის გამოცდილების უზრუნველყოფა სტუმრებისთვის  და ოპერაციული ხარჯების მართვა, მეტად მნიშვნელოვანია. სასტუმროებისთვის, ჰოსტელებისთვის და მრავალბინიანი საცხოვრებლებისთვის სწორი HVAC სისტემის შერჩევა სტრატეგიული
გათბობა და გაგრილება ბიზნესისთვის
Verge ნერგავს ტექნოლოგიურად გამართულ და ენერგოეფექტურ HVAC სისტემებს – გათბობა, გაგრილება, ვენტილაცია და სრული MEP ინტეგრაცია ერთიან საინჟინრო ჩარჩოში. ჩვენი მიზანია სხვადასხვა ბიზნესისთვის შევქმნათ ისეთი

What is the path of fire protection systems - in the footsteps of the first ideas
Centuries ago, before mankind invented and perfected the first fire protection system, many cities of the world were destroyed by fire... In order to stop the fires, the inhabitants had to fight only with their bare hands.
London, eighteenth century
Centuries of experience have shown that prevention of fire, as one of the greatest dangers, is paramount. In today's building, the risk of fire is high in the absence of inadequate fire protection systems or fire safety and evacuation plans.
In the modern world, there is an ever-increasing demand for the functioning of fire protection systems, today compliance with safety norms is a legal obligation and includes complex measures necessary for fire prevention. For the safe operation of any building (according to its characteristics), it is necessary to design and install individual fire protection systems.
Let's take a look what way passed Fire systems till today And What methods did the person use? by the fire to fight during centuries.
Back in ancient Rome, in response to the constant fires, Emperor Augustus assembled a squad of men tasked with patrolling the streets with bowls of water. He created this group in the footsteps of a similar type of fire brigade in Alexandria, Egypt. This approach focused on fighting the fire as soon as it started because there was no other method of fire detection or prevention.
New York, nineteenth century
Over time, the dense settlement of areas and the transition of buildings from stone to wooden structures created a new problem. By the time the rescue team reached their destination, the fire was spreading rapidly and destroying everything around them. Bare hand combat has lasted for centuries. Since the 17th century, the fire in New York was controlled by people distributed in different places by the police. Their duty was to detect the fire and take appropriate measures. With the help of bells and whistles, they communicated information to the public and jointly took the necessary measures to extinguish the fire. As the population grew, this method became more and more impractical.
Fighting fires in Georgia:
I will thank you
Until the 19th century, before the fire service was created in Tbilisi, the firemen of Karachokhel tried to put out the fire by their own efforts in many cases. The then residents of the capital nicknamed the volunteer Karachokhels "Khandzarchi", which meant fire extinguishers.
During the fire, the Metulukhche people were particularly vulnerable, because there was no water supply system in the small town at that time, and they sold water at double the price. In the 19th century, when there were neither fire trucks nor technical equipment, they had to move on horses and carry water with tiks and rumbas. There was no telephone connection at that time, and the firefighters were informed about the fire as follows: Tbilisi was a small city, so they built high towers, from which the capital could be seen like a palm. Firemen were on duty at the tower. As soon as the fire was seen during the day, different colored balls were thrown according to the districts, and at night the news of the fire was reported to the city with lanterns from the tower. (source, "Palette of the Week").
Fire box and telegraph
First World Inventions
The first fire protection system in 1851, was created in Boston by Dr. William Channing and Moses Farmer. The system consisted of two fire boxes and a telegraph that relayed information to a nearby fire alarm station. Upon receiving the message, the operator of the station alerted the fire department and responded in time.
The fire alarm system began to be actively used in the twentieth century. Thomas Edison's partner, Francis Robins Upton, patented the world's first "portable electric fire alarm". At the end of the century, other devices were invented, including the smoke detector. It was created by Swiss physicist Walter Jaeger. An inventor was making a device that was supposed to detect the presence of poisonous gas in the air, but he soon discovered that he was dealing with a completely different invention. The device was initially very expensive, so it did not gain much popularity, later when they started making cheaper models, it was installed in almost every home.
Alarm bell on an old fire truck, England
All inventions have been refined and developed over time, and in the modern world we already have fire safety systems adapted to the latest technologies.
Today's fire alarm systems use modern technologies such as radio systems, digital communicators and transmitters to provide the most timely and accurate response in the event of a fire.
fire system
"Verge" company will help you for the safe operation of the building individual fire systems Projecting And installationin.
Such as: fire detection systems; smoke and heat detection as well as natural gas leak detector; rescue call and evacuation announcement system; Emergency lighting and exit signs and firefighter communication system.
Fire protection system
Fire extinguishing systems: water, foam and dry type fire extinguishing. Individual fire systems for server, transformer and electrical rooms. Communication system of portable fire extinguishers and fire brigade. Fire protection provided for hot cooking and hood umbrellas, as well as smoke ventilation. Management and automation of the mentioned systems.
However, the perfect installation and correctness of fire systems is not enough for its further functioning, periodic and detailed testing of safety systems by qualified personnel is of vital importance.