,,პარტნიორებს ვეხმარებით საინჟინრო ინვესტიცია სწორად დაგეგმონ და განახორციელონ“
,,ჩვენს დარგში მხოლოდ ის კომპანიები უძლებენ კონკურენციას, ვისაც ცოდნა, გამოცდილება და კეთილსინდისიერება აქვთ“ – ამბობს გიორგი ჭინჭარაული, კომპანია ,,ვერგეს“ დამფუძნებელი.
,,ვერგემდე“ მისი გამოცდილება MEP სისტემებში საპროექტო, სამონტაჟო და საზედამხედველო მიმართულებით 10 წლიან პრაქტიკულ ცოდნას და განვითარებას ეფუძნება. დაგროვილი თეორიული თუ პრაქტიკული განათლება 3 წლის წინ გამოწვევად და ჯანსაღ ამბიციად აქცია. გადაწყვიტა შეექმნა საკუთარი კომპანია, სადაც იდეებსა და დასახულ მიზნებს სწორად განახორციელებდა.
დღეს ,,ვერგე“ მექანიკური, ელექტრო და სანტექნიკის მიმართულებით, უამრავი ბიზნეს კომპანიის თუ კერძო სუბიექტის საიმედო პარტნიორია. საზოგადოებას, მასზე მორგებულ საინჟინრო (MEP) სისტემების სრულ მომსახურებას სთავაზობს.
თანამედროვე პირობებში, სწრაფად განვითარებადი საინჟინრო სფერო სულ უფრო მეტი გამოწვევის წინაშე დგას, რაც კომპანიებს უბიძგებს მიზნები შორი პერსპექტივით დასახონ და გაზრდილი კონკურენციის პირობებში, გამორჩეულები იყვნენ. როგორ დავზოგოთ დრო და ფული და შევქმნათ ენერგოეფექტური და მდგრადობაზე ორიენტირებული პროექტები ,,ვერგეს“ მაგალითზე გიყვებით. კომპანიის დამფუძნებელი გიორგი ჭინჭარაული იხსენებს და აფასებს ორგანიზაციის განვლილ გზას.
– გიორგი დავიწყოთ სულ თავიდან, რატომ და როდის დაინტერესდით საინჟინრო სფეროთი?
– აღნიშნულ სფეროში მეგობრის რეკომენდაციით აღმოვჩნდი. ის ერთ-ერთ საინჟინრო კომპანიაში მუშაობდა. ერთ დღეს, როდესაც მომიყვა რას მოიცავდა მისი საქმიანობა, ჩემში ინტერესი გამოიწვია და გამიჩნდა სურვილი, მეც მეცადა მუშაობა საინჟინრო მიმართულებით. მალე, იმავე ორგანიზაციაში შევუდექი მოღვაწეობას და გადავდგი პირველი ნაბიჯებიც.
საქმიანობა თავისთავად საინტერესო აღმოჩნდა, რადგან საინჟინრო სფერო არ იყო მკვეთრად განვითარებული, დოგმირებულად  ჩარჩოებში მოქცეულიც. დამკვეთისთვის სწორი გადაწყვეტილებების მისაცემად გვიწევდა როგორც სტანდარტული, ასევე არასტანდარტული საინჟინრო სტრატეგიის შემუშავება და სწორ გადაწყვეტილებებამდე, გუნდური მუშაობის შედეგად მისვლა. სწორედ გუნდური მუშაობა იყო, რაც უზრუნველყოფდა ჩვენს სწრაფ განვითარებას.
– სწრაფი განვითარება ვახსენეთ, რასაც მოჰყვა საკუთარი კომპანიის დაარსებაც. ,,ვერგეს’’ ისტორია 2019 წლიდან იწყება… რამ გიბიძგათ შეგექმნათ ის, როგორ მიხვედით მსგავს გადაწყვეტილებამდე?
–  საინჟინრო სფეროში საკმაოდ დიდი გამოცდილება 2012 წლიდან დავაგროვე: საპროექტო, სამონტაჟო და საზედამხედველო მიმართულებით. გამიჩნდა ჯანსაღი ამბიცია გამეკეთებინა უფრო მეტი და შემექმნა ზღვარი – საინჟინრო გადაწყვეტილებებს, მათ შესრულებასა და საინჟინრო ქსელის მოწყობის კონტროლს შორის, რაც დამკვეთს მიაწოდებდა მისსავე კრიტერიუმებზე დაყრდნობით, შედეგზე ორიენტირებულ სერვისს. მიზნის შესრულებას თანმიმდევრულად შევუდექი…
– რომ არა ჯანსაღი ამბიცია და მიზანი, საკუთარი წვლილი შეგეტანათ სფეროს განვითარებაში, ალბათ არც ,,ვერგე“ იქნებოდა. ფიქრობდით, რომ მოკლე დროში ასე სწრაფად განვითარდებოდა კომპანია?
– რა თქმა უნდა დროის ასეთ მცირე მონაკვეთში მსგავს ზრდას არ ველოდით, თუმცა ჩვენი განვითარება მოხდა ნაბიჯ-ნაბიჯ, სწორი საინჟინრო ხედვების შედეგად. ეს კმაყოფილი მომხმარებლების რეკომენდაციის საფუძველზე ხდებოდა. მათი ნდობის შედეგად, გავიზარდეთ და წინ წავედით.
– რა არის ის მთავარი, რაც დღეს გამოარჩევს ,,ვერგეს“ კონკურენტებისგან? დაიკავა უკვე საკუთარი ნიშა ბაზარზე?
– ცალსახად რთულია ამის თქმა, თუმცა ვფიქრობთ დამკვეთებისთვის ვქმნით საინჟინრო გადაწყვეტილებებს, რომლებიც ინდივიდუალურად მათზეა მორგებული და ყოველი ამ გადაწყვეტილების შედეგის და გავლენის შეფასებას ვახდენთ მათთან ერთად. კომპანიის გუნდი ორიენტირებულია უმაღლესი ხარისხით და თანამედროვე სტანდარტებით შექნას მომხმარებელზე ადაპტირებული მომსახურება. ჩვენ ვეხმარებით სწორად დაგეგმილი საინჟინრო ინვესტიცია განახორციელონ. რაღა თქმა უნდა, ეს ყოველივე ერთობლივად შექმნილი მეგობრული გარემოს დახმარებით ხდება.
ზემოთხსენებული დამოკიდებულებების გამო, ჩვენი დამკვეთი დარწმუნებულია ჩვენს კომპეტენციასა და ზღვრულ მოქმედებებში, რადგან იცის, რომ საინჟინრო სისტემის მიმართ მისეულ მოთხოვნებს, ეფექტურ შედეგად ვაქცევთ.
არც ისე დიდხნიანი საქმიანობის მიუხედავად, უკვე 100-მდე წარმატებული პროექტი გვაქვს შესრულებული. დამკვეთების რიცხვი იზრდება. ისინი საკუთარ გამოცდილებას თავის მეგობრებსა და პარტნიორებს უზიარებენ. მოგეხსენებათ, კმაყოფილი დამკვეთი ყველაზე დიდი რეკომენდატორი და რეკლამაა საქართველოს ბაზარზე.
– აქვე მნიშვნელოვანი ქეისები რომ გაიხსენოთ – პროექტები, რამაც ,,ვერგე“ როგორც კომპანია გაზარდა და განავითარა?
– საწყის ეტაპზე, ყველაზე დიდი ნდობა „კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიამ“ გამოგვიცხადა, მათი დავალება პირნათლად შევასრულეთ. გავაკეთეთ საკმაოდ კარგი ველიუ ინჟინერინგი (Value engineering), რისი მეშვეობითაც დამკვეთს საკმაოდ დიდი ფინანსური რესურსი დავუზოგეთ. ახალი ქარხნის საოფისე ნაწილი მექანიკური საინჟინრო სისტემით აღვჭურვეთ. ამის შემდეგ, იყო სასტუმროების საერთაშორის ბრენდები: Sheraton, Hilton Canopy Inn, Ibis Budget, Ibis Blu, „თოლია“-ს ახალი ქარხანა და სხვა.
– როგორც აღვნიშნეთ, ნდობაზე დაფუძნებული თანამშრომლობა აკავშირებს ,,ვერგეს“ ბევრ კომპანიასთან, მისი პორტფელი სავსეა წარმატებული პროექტებით, წარმატებული რენომეს შექმნაში გადამწყვეტი რა არის?
– გადამწყვეტი ფაქტორი ის არის, რომ კომპანიის შექმნის დღიდან ვცდილობთ შემოვიკრიბოთ და განვავითაროთ ინჟინერთა ჯგუფები, რომლებიც იღებენ გადაწყვეტილებებს და ამ გადაწყვეტილებების მიხედვით, იგეგმება კომპანიის სხვადასხვა მიმართულებებზე მუშაობა და არა პირიქით.
– შეგიძლიათ თქვენი კომპანის მაგალითზე გვითხრათ, რა არის ყველაზე მნიშვნელოვანი დღეს ამ დარგში და საით მივყავართ თანამედროვე ტენდენციებს?
– მოქნილ, სწორ და საჭიროებაზე მორგებულ გადაწყვეტილებებთან ერთად, ენერგოეფექტური სისტემების დანერგვა და განხორციელება არამხოლოდ დამკვეთისთვის, არამედ ქვეყნისთვისაც გამოწვევაა. ჯანსაღი კონკურენციის პირობებში, დამკვეთმაც და შემსრულებელმაც აქტიურად უნდა იფიქროს ენერგოეფექტური სისტემების დანერგვაზე. ეს მათ მეტ სარგებელს და წლების მანძილზე დიდ ფინანსურ დანაზოგს მოუტანს.
– კონკურენცია ვახსენეთ, რამდენად დიდი და ჯანსაღია ის ბაზარზე?
– მოკლევადიან პერიოდში კონკურენცია დიდია, თუმცა გრძელვადიანი ხედვით მხოლოდ ის კომპანიები უძლებენ კონკურენციას, ვისაც ცოდნა, გამოცდილება და კეთილსინდისიერება აქვთ, რადგან მსხვილი და წვრილი დამკვეთი არ არსებობს ჩვენს ბაზარზე – არსებობენ მხოლოდ კმაყოფილი დამკვეთები და მათი რეკომენდაციები ყველაზე დიდი პიარია.
მსგავს პირობებში, რა ხარვეზებს ხედავთ, რაც აუცილებლად უნდა აღმოიფხვრას?
– საქართველოში მოქმედი გარკვეული  ნორმები და განკარგულებები მოძველებულია, განსაკუთრებით გლობალური დათბობის პირობებში და საჭიროა მისი განახლება. ასევე, განათლების მიმართულებით ძალიან ზოგადი და ბუნდოვანი ცოდნით აღჭურვა ხდება სტუდენტების.
და როდესაც განათლების და კომპეტენტურობის პრობლემა ასე მწვავედ დგას ბაზარზე,  ,,ვერგემ“ მაინც შეძლო ნიჭიერი, პროფესიონალი ადამიანების გაერთიანება მის გუნდში. რა გეხმარებათ შემოიკრიბოთ მსგავსი ადამიანები?
– ჩვენ გამოწვევად მივიღეთ განათლების სისტემის მოუმზადებლობა დარგის ასეთი ზრდისთვის და ვცდილობთ გავაზიაროთ ცოდნა და გამოცდილება, რაც წლებთან ერთად დავაგროვეთ. ასევე, აქტიურად ვგეგმავთ ჩვენი გუნდის განვითარებას და ხელშეწყობას სხვადასხვა ტრენინგების დაფინანსებით.
– არის დღეს ეს პროფესია დაფასებული და მოთხოვნადი?
– პროფესია საკმაოდ მოთხოვნადია, შესაბამისად არის კარგად ანაზღაურებადი და  დაფასებულიც, თუმცა სამშენებლო სექტორის განვითარებასთან ერთად სულ უფრო იზრდება მოთხოვნა პროფესიონალ კადრებზე და კონკურენცია ამ მიმართულებითაც სწრაფად მზარდია.
– სირთულეებზეც გკითხავთ, რასაც ყველაზე ხშირად აწყდება თქვენს სფეროში პროფესიონალი კადრი. როგორ უმკლავდებით მათ?
– ძირითადად ეს დამკვეთებთან ურთიერთობას ეხება. ისინი ხშირად დროებით გამოსავალს ანიჭებენ უპირატესობას, ხოლო ჩვენ გვჭირდება გარკვეული ძალისხმევა, ალტერნატიულ, დროში გამოცდილ, სწორ და გონივრულ გადაწყვეტილებაზე მათ დასაყოლიებლად,
ასევე, ყველაზე რთული ალბათ თვითგანვითარებისთვის საკუთარი დროის ინვესტიციაა. როგორც ყველა სფეროში, აქაც საჭიროა მუდმივი ზრდა-განვითარება, რათა თანამედროვე ტექნოლოგიურ სიახლეებს არ ჩამორჩე და ყოველთვის მოწოდების სიმაღლეზე დარჩე.
– რა არის ის მთავარი, რაც ახლა თქვენ და ,,ვერგეს“ გამოძრავებთ და როგორ წარმოგიდგენიათ კომპანიის განვითარების გზა უახლოესიდან შორეულ პერსპექტივამდე?
– გვინდა ვერგეს განვითარება იმგვარად მოხდეს, რომ საინჟინრო სისტემებში ზღვარი და ხარისხი უცხოურ კომპანიებთან მიმართებაში, სულ მინიმუმ თანაზომიერი იყოს.
დიდი სურვილი გვაქვს განვითარება წარმოების კუთხითაც მოვახდინოთ. ასევე განათლების მიმართულებით შევიტანოთ ჩვენი წვლილი, ვიზრუნოთ სფეროს განვითარებისთვის და უკეთესი მომავლისთვის.
როგორ შევამციროთ ენერგომოხმარების ხარჯები სასტუმროებში თანამედროვე HVAC სისტემების გამოყენებით
ენერგომოხმარების ხარჯები ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საოპერაციო დანახარჯია სასტუმროებისთვის საქართველოში. 24/7 რეჟიმში მომუშავე სასტუმროებში გათბობის, გაგრილების და ვენტილაციის სისტემები ხშირად შეადგენს საერთო ელექტროენერგიის მოხმარების 40–60%-ს, განსაკუთრებით
გათბობა-გაგრილება სასტუმროსთვის
50-ნომრიანი სასტუმროს HVAC დიზაინის მაგალითი საქართველოში
როგორი შეიძლება იყოს HVAC კონცეფცია 50-ნომრიანი (საშუალო ზომის) სასტუმროსთვის საქართველოში? ტექსტში განხილულია, რა ფორმატით ხდება დაგეგმვა და შერჩევა HVAC სისტემების ასეთი ტიპის ობიექტებისთვის, რა კრიტერიუმებია

"We help partners plan and implement engineering investment correctly"
"In our field, only those companies that have knowledge, experience and integrity can compete," says Giorgi Chincharauli, the founder of "Verge" company.
His experience "to Verge". MEP It is based on 10 years of practical knowledge and development in systems design, installation and supervision. He turned the accumulated theoretical and practical education into a challenge and a healthy ambition 3 years ago. He decided to create his own company, where he would properly implement his ideas and goals.
Today, "Verge" is a reliable partner of many business companies and private entities in the field of mechanical, electrical and plumbing. To the society, the engineering adapted to it (MEP) It offers full systems services.
In modern conditions, the rapidly developing field of engineering is facing more and more challenges, which prompts companies to set long-term goals and stand out in the face of increased competition. We will tell you how to save time and money and create energy-efficient and sustainability-oriented projects using the example of "Verge". Giorgi Chincharauli, the founder of the company, recalls and evaluates the organization's path.
- Giorgi, let's start from the beginning, why and when did you become interested in the field of engineering?
- I found myself in this field on the recommendation of a friend. He worked in one of the engineering companies. One day, when he told me what his work entailed, I became interested and wanted to try working in engineering. Soon, I started working in the same organization and took the first steps.
The activity itself turned out to be interesting, because the engineering field was not sharply developed, it was dogmatically framed. In order to provide the right solutions for the customer, we had to develop both standard and non-standard engineering strategies and arrive at the right solutions as a result of teamwork. It was teamwork that ensured our rapid development.
- We mentioned rapid development, which was followed by the establishment of our own company. The history of "Verge" begins in 2019... what prompted you to create it, how did you come to such a decision?
- Quite a lot of experience in the field of engineering since 2012 I collected: design, installation and supervision. I had a healthy ambition to do more and create a boundary between engineering solutions, their execution and engineering network arrangement control, which would provide the customer with a result-oriented service based on his own criteria. I set out to achieve the goal consistently...
- If it wasn't for the healthy ambition and goal to make your own contribution to the development of the field, there probably wouldn't be "Verge" either. Did you think that the company would develop so quickly in a short time?
- Of course, we did not expect such growth in such a short period of time, although our development took place step by step, as a result of correct engineering visions. This was based on the recommendation of satisfied customers. As a result of their trust, we have grown and moved forward.
- What is the main thing that distinguishes "Verge" from its competitors today? Has it already occupied its own niche in the market?
- It's hard to say, but we think we create engineering solutions for customers that are individually tailored to them, and we evaluate the results and impact of each decision together with them. The company's team is focused on creating customized services with the highest quality and modern standards. We help to make a properly planned engineering investment. Of course, all this is done with the help of a friendly environment created together.
Due to the above-mentioned attitudes, our customer is confident in our competence and limitless actions, because he knows that we turn the requirements to the engineering system into an effective result.
Despite the not-so-long-term activity, Already about 100 successful projects We have done it. The number of customers is increasing. They share their experiences with their friends and partners. As you know, a satisfied customer is the biggest recommender and advertisement in the Georgian market.
- If you recall the important cases here - the projects that made "Verge" grow and develop as a company?
- At the initial stage, "Coca-Cola Bottlers Georgia" expressed the greatest trust in us, we fulfilled their task clearly. We did quite good value engineering, thanks to which we saved the customer quite a lot of financial resources. We equipped the office part of the new factory with a mechanical engineering system. After that, there were international hotel brands: Sheraton, Hilton Canopy Inn, Ibis Budget, Ibis Blu, "Tolia" new factory etc.
- As we mentioned, cooperation based on trust connects "Verge" with many companies, its portfolio is full of successful projects, what is crucial in creating a successful reputation?
- The decisive factor is that since the company was founded, we try to gather and develop groups of engineers who make decisions and according to these decisions, it is planned to work in different directions of the company, and not vice versa.
- Can you tell us about the example of your company, what is most important in this field today and where are modern trends leading?
- Along with flexible, correct and need-based solutions, the introduction and implementation of energy-efficient systems is a challenge not only for the customer, but also for the country. In the conditions of healthy competition, both the customer and the contractor should actively think about the introduction of energy efficient systems. This will bring them more benefits and great financial savings over the years.
- Did we mention the competition, how big and healthy is it in the market?
- In the short term, the competition is great, but in the long term, only those companies that have knowledge, experience and integrity can compete, because there are no large and small customers in our market - there are only satisfied customers and their recommendations are the biggest PR.
In such conditions, what shortcomings do you see that must be eliminated?
- Certain norms and ordinances in force in Georgia are outdated, especially in the conditions of global warming, and need to be updated. Also, students are equipped with very general and vague knowledge in the direction of education.
And when the problem of education and competence is so acute in the market, "Verge" still managed to unite talented, professional people in its team. What helps you gather similar people?
- We took the lack of preparation of the education system for such growth of the field as a challenge and we try to share the knowledge and experience that we have accumulated over the years. Also, we are actively planning the development and support of our team by financing various trainings.
- Is this profession valued and in demand today?
- The profession is quite demanding, therefore it is well-paid and appreciated, however, along with the development of the construction sector, the demand for professional personnel is increasing and the competition in this direction is also growing rapidly.
- I will also ask you about the difficulties that professional personnel in your field face most often. How do you deal with them?
- It mainly concerns relations with customers. They often prefer a temporary solution, and we need some effort to convince them of an alternative, time-tested, correct and reasonable solution.
Also, the most difficult thing is probably investing your own time in self-development. As in all areas, constant growth and development is needed here, so as not to lag behind modern technological innovations and always stay at the height of the call.
- What is the main thing that drives you and "Verge" now, and how do you imagine the company's development path from the nearest to the distant perspective?
- We want the development of Verge to take place in such a way that the level and quality of engineering systems in relation to foreign companies is at least commensurate.
We have a great desire to develop in terms of production as well. Also, let's make our contribution in the direction of education, take care of the development of the field and for a better future.