წინა სტატიაში მოგიყევით როგორ ხდება საინჟინრო კომპანიის მიერ, საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადება, რისგან შედგება ის და რა პროცედურების გავლა გვიწევს სწორი და შედეგზე ორიენტირებული MEP პროექტის შესაქმნელად. გაგიზიარეთ თუ როგორ მივაღწიოთ უკეთეს შედეგს ხარჯების შემცირებით, ენერგოეფექტურის გაზრდით და მეტი მდგრადობით. სასურველი მიზნების მისაღწევად მეგზურობას პროფესიონალთა რჩევები გვიწევს და მათზე ეტაპობრივად გიყვებით.
როგორც აღვნიშნეთ, საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებას, არანაკლებ მნიშვნელოვანი პროცედურები მოსდევს. სამონტაჟო სამუშაოები ასევე დროში გაწერილი და სწორად დაგეგმილი რუტინული საქმეა, რაც სპეციალისტების დახმარებით, ჩვენს ირგვლივ შენობა-ნაგებობებს უსაფრთხოს, დაცულს, კლიმატ ადაპტირებულსა და კომფორტულს ხდის.
თუ როგორ მიმდინარეობს სისტემების ინსტალაცია და რა პროცედურებია საჭირო შენობების გამართული და სწორი ფუნქციონირებისთვის, კვლავაც ,,ვერგეს“ მაგალითზე მოგიყვებით. 2019 წლიდან, კომპანიის გამოცდილი გუნდი დამკვეთის მოთხოვნებზე მორგებულ ოპტიმალურ გადაწყვეტებს ქმნის, რაზეც წარმატებული პროექტების გაზრდილი რაოდენობაც მეტყველებს.
რა გვჭირდება სამონტაჟო სამუშაოს დასაწყებად?
თავდაპირველად ინსტალაციის პროცესამდე, სამონტაჟო გუნდის მიერ პროექტის გადამოწმება ხდება და კონკრეტულ ობიექტზე ადაპტაციისთვის რეკომენდაციები გაიცემა. რეკომენდაციების გაცემა ხდება როგორც სამშენებლო ობიექტზე ადაპტაციისთვის, ასევე დროისა და ფინანსების სწორედ დაგეგმარების მიზნით.
შემდეგი ეტაპი მოიცავს სამონტაჟო ობიექტის დათვალიერებას, საინჟინრო პროექტის ინსტალაციის პროცესის დაგეგმვას, ასევე ნახაზების შესატყვისობას არსებულ მდგომარეობასთან. ამის შემდეგ ჩვენი რეკომენდაციებისა და სამშენებლო ობიექტიდან გამომდინარე, საჭირო ცვლილებების განხილვა ხდება დამკვეთსა და პროექტის ავტორთან.
შემდგომ ხდება დამკვეთისთვის გრაფიკისა და საბოლოო ბიუჯეტის მიწოდება. დადასტურებისა და კონტრაქტის გაფორმების შემდგომ, იწყება შესყიდვების პროცესი, რაც მოიცავს მასალის შეთანხმება-დადასტურების აქტებიდან, უშუალოდ პროდუქტის ინსტალაციის და ტესტირების ფაზას.
მასალების დადასტურების აქტების განხილვა
რეკომენდაციების გაცემას საინჟინრო სისტემების გამართულ მუშაობასთან დაკავშირებით, მასალების დადასტურების აქტების განხილვა მოსდევს. მასალის ტექნიკური მახასიათებლების, ხარისხის სერთიფიკატების შემოწმება (თუ ვინ გასცა ისინი, მათი წარმომავლობა) და მწარმოებელი ქარხნის მიერ გაცემული ტესტირების აქტების რევიზია. შესყიდვამდე უნდა მოხდეს შეფასება, თუ რამდენად აკმაყოფილებს შერჩეული მასალა პროექტში მითითებულ სტანდარტს. მაგალითად, ყველა სახანძრო კონსულტანტი აუცილებლად გვკითხავს, ფლობს თუ არა კონკრეტულ საერთაშორისო სერთიფიკატს ჩვენს მიერ შერჩეული დანადგარი.
საინსტალაციო სამუშაოები და მასთან დაკავშირებული რეპორტები
როდესაც შეთანხდება და გაიწერება ყველა დეტალი, როგორიცაა კონტრაქტი, დადასტურების აქტები, სამუშაოს წარმოების ტექნოლოგია უკვე მონტაჟის პროცედურების დროა. პროექტის მასშტაბურობიდან გამომდინარე, ობიექტზე მუშაობს ერთი ან რამდენიმე პროექტ მენეჯერი, საინჟინრო სისტემების შესაბამისად.
სამუშაოთა წარმოებაზე შემსრულებელს შედგენილი აქვს დეტალური და ინტეგრირებული გეგმა-გრაფიკი. ამ გეგმის გადამოწმებით ვხვდებით, თუ როგორ და რამდენად ხარისხიანად სრულდება პროექტი. კონტროლი სამუშაოების გრაფიკსა და ხარისხზე აუცილებელია. მონტაჟის ყველა პირობა დაცული უნდა იყოს.
სისტემების სწორად მუშაობა დამოკიდებულია, მონტაჟის პერიოდში რამდენად კვალიფიციური თანამშრომლები გვყავს და როგორ იცავენ ისინი ტექნიკურ რეგლამენტს დანადგარების მონტაჟისას. ყველა მოწყობილობას მოჰყვება კონკრეტული გაიდლაინი, სამონტაჟო სქემები, ყველა მითითება უნდა იყოს დაცული.
ტესტირების პროცესების მონიტორინგი და მართვა
ტესტირების/ბალანსირების პროცესების მონიტორინგი-მართვა ასევე მნიშვნელოვანი ეტაპია. საჭიროა ყველა დეტალის გამოცდა და შემოწმება, რამდენად გამართულად მუშაობს დამონტაჟებული სისტემა.
ტესტირება ხდება ინსტალაციის სხვადასხვა ეტაპზე. სისტემის წილობრივი ტესტირება მოიცავს ფარული სამუშაოების აქტებს. სრული შემოწმებისას და ასევე სისტემების გაშვებისას, ხდება დანადგარების ჩართვა და გატესტვა იმგვარად, სანამ არ მოხდება სრული ტესტირება გამართულ მუშაობამდე და არ შედგება სისტემის გაშვების აქტები.
სისტემების ტესტირება შესაძლოა სხვადასხვა კონკრეტული ობიექტისთვის მიზანშეწონილ თემად დავყოთ, თუმცა ქსელის ბალანსირება ხდება მხოლოდ სრულად გაშვებულ სისტემაზე.
იმისთვის, რომ საინჟინრო სისტემებზე მუშაობისას პროცესების შესრულება სწორად მოხდეს, ყველა შემდგომი გართულებისგან დაზღვეულები ვიყოთ და მივიღოთ ყველა ეტაპზე პროფესიონალური მომსახურება, სჯობს საქმეში გამოცდილი ჯგუფი ჩავრთოთ – მაგალითად ისეთი, როგორიც კომპანია „ვერგეს“ გუნდია.

Installation of MEP systems and related processes
In the previous article I will tell you how the design documentation is prepared by the engineering company, what it consists of and what procedures we have to go through to create a correct and result-oriented MEP project. Share it with you How to achieve better results by reducing costs, increasing energy efficiency and being more sustainable. desired targetAbbyTo achieve s, we have to be guided by the advice of professionals And we will tell you about them step by step.
As we mentioned, preparation of project documentation is followed by no less important procedures. Installation works are also scheduled and properly planned routine work, which, with the help of specialists, makes the buildings around us safe, protected, climate-adapted and comfortable.
Beginning of installation work
How the systems are installed and what procedures are necessary for the smooth and proper functioning of the buildings, we will continue to tell you about the example of "Verge". Since 2019, the company's experienced team has been creating optimal solutions tailored to the customer's requirements, as evidenced by the increased number of successful projects.
What do we need to start the installation work?
Initially, before the installation process, the project is verified by the installation team and recommendations are made for adaptation to a specific object. Recommendations are made both for adaptation to the construction site and for the purpose of planning time and finances.
The next stage includes viewing the installation facility, planning the installation process of the engineering project, as well as matching the drawings with the existing situation. After that, based on our recommendations and the construction site, the necessary changes are discussed with the customer and the author of the project.
montage works
The schedule and final budget are then provided to the customer. After the confirmation and signing of the contract, the procurement process begins, which includes the material agreement-confirmation acts, directly to the product installation and testing phase.
Review of acts of confirmation of materials
The issuing of recommendations regarding the proper operation of engineering systems is followed by the review of material verification acts. Checking the technical characteristics of the material, quality certificates (who issued them, their origin) and revision of the test reports issued by the manufacturing plant. Before purchase, it should be evaluated whether the selected material meets the standard specified in the project. For example, all fire consultants will definitely ask us whether the equipment we have selected has a specific international certificate.
MEP systems
Installation work and related reports
When all the details are agreed and signed, such as the contract, confirmation acts, the technology of the work production, it is time for the installation procedures. Depending on the scale of the project, one or more project managers work on the facility, in accordance with the engineering systems.
The contractor has drawn up a detailed and integrated plan-schedule for the production of works. By checking this plan, we find out how and to what extent the project is completed. Control over the schedule and quality of works is necessary. All installation conditions must be observed.
The correct operation of the systems depends on how qualified our employees are during the installation period and how they follow the technical regulations during the installation of the equipment. All devices come with specific guidelines, installation diagrams, all instructions must be followed.
Monitoring and management of testing processes
testing process
Monitoring-management of testing/balancing processes is also an important stage. It is necessary to test all the details and check how well the installed system works.
Testing is done at various stages of installation. System share testing includes acts of covert work. During the full inspection and also during the start-up of the systems, the equipment is turned on and tested in such a way that the full test before the proper operation is completed and the system start-up acts are performed.
System testing can be divided into appropriate topics for different specific objects, however, network balancing is performed only on a fully operational system.
In order for the processes to be performed correctly when working on engineering systems, to be insured against all further complications and to receive professional services at all stages, it is better to involve an experienced group in the case - for example, such as the Verge team.