დაიწყე გონივრულად – MEP პროექტირება სწორი სტარტით
რამ შეიძლება იმოქმედოს წყალზე, რომელსაც ვსვამთ, ჰაერზე, რომელსაც ვსუნთქავთ, სითბოსა და სიგრილეზე, რომელიც ზამთარ-ზაფხულ კომფორტს გვიქმნის… რა ხდის შენობას უსაფრთხოს და საცხოვრებლად გამოსადეგს? – მექანიკური, ელექტრო და სანტექნიკის სისტემების გონივრული გადაწყვეტა (MEP) ჩვენს ცხოვრებას უფრო დაცულსა და საიმედოს ხდის.
თუ როგორ მივყავართ MEP სისტემებზე მუშაობისას, დროში გაწერილ და სწორად დაგეგმილ პროცედურებს სასურველ შედეგამდე, ამაზე ჩვენს ბლოგში თანმიმდევრულად მოგიყვებით. ხარჯების შემცირება, ენერგოეფექტურის გაზრდა და მეტი მდგრადობა – ამ ყველაფრის მიღწევა პროფესიონალთა რჩევით უფრო მარტივია.
პირველ ეტაპზე საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადება დაგვჭირდება. ეს აერთიანებს არამარტო ნახაზებს და იმ სტანდარტებს, რასთან შესაბამისობაშიც იქმნება პროექტი, ასევე მოიცავს განფასებებს, ღირებულებებს და სხვა მნიშვნელოვან დეტალებს. პროექტირება იწყება დამკვეთის მიერ მოწოდებული ტექნიკური დავალების საფუძველზე. მან უნდა წარმოადგინოს არქიტექტურული ნახაზების სრული პაკეტი: გეგმები, ჭრილები, ფასადები, მასალათა სპეციფიკა… ასევე 41 ექსპერტიზა, სრულყოფილი ტექნოლოგიური ნახაზები, განათების დიზაინი და ინტერიერის დიზაინი.
პროექტირება შედგება მინიმუმ სამი ეტაპისგან: კონცეპტი-დიზაინი, საპროექტო პრინციპებზე და ნორმებზე შეთანხმების აღწერა, ზოგადი განმარტებები.
სქემატური დიზაინი მოიცავს პირველად ანგარიშებს, ტექნიკური სივრცეებისა და შახტების დადგენას, გეგმების ტრასირებას, განლაგებებს.შემდეგი ეტაპი დეტალური დიზაინია: დეტალური გეგმების მომზადება, ანგარიშები, ჭრილები, პრინციპიალური სქემები, სპეციფიკაციები.
გათბობა-გაგრილების აქსონომეტრიული სქემა
რა უნდა გვქონდეს აუცილებლად:
• განმარტებითი ბარათი
• ნახაზების უწყისი – სარჩევი
• ნახაზები – გეგმარებები
• პრინციპიალური სქემები
• აქსონომეტრიული ნახაზები
• პროექტის საერთო ანგარიშები
• კაბელების და ავტომატური ამომრთველების გამოთვლები
• განათების გამოთვლები
• ძირითადი დანადგარების სპეციფიკაციები
• მასალათა სპეციფიკაცია
განმარტებითი ბარათი
დოკუმენტაციაზე მუშაობის დასაწყებად, აუცილებელია გვქონდეს პროექტის საერთო განმარტებითი ბარათი. ეს არის ნახაზების ვერბალური ნაწილი – სიტყვიერად გადმოცემული მთავარი სათქმელი. მაგალითად, პროექტში ჩადებული კალკულაციები, სისტემების განხილვა, შესაბამისი სტანდარტები, გადაწყვეტებები და სხვა. მართალია განმარტებითი ბარათი სიაში პირველია, თუმცა საპროექტო დოკუმენტაციის ბოლოს, დასკვნით ეტაპზე იქმნება. შეგვიძლია განმარტებითი ბარათი დეტალებით გავამდიდროთ და კონკრეტული სისტემისა თუ მასალის აღწერისას, ვიზუალიზაციისთვის ფოტოებიც დავურთოთ.
ნახაზების უწყისი – იგივე სარჩევი
განმარტებით ბარათთან ერთად, უნდა გვქონდეს ნახაზების უწყისიც – სარჩევი, სადაც ყველა ფურცელი დანორმილი და დასახელებულია. ეს იმისთვის, რომ უცხო თვალი დეტალურად გაეცნოს პროექტს. კონკრეტულ ნახაზს შესაძლოა შესაბამისი კოდი ჰქონდეს მინიჭებული და ნუმერაციის მიხედვით მოვძებნოთ სასურველი მასალა.
წყალმომარაგება-წყალარინება/ გეგმარება
გეგმარებები და  პრინციპიალური სქემები
გეგმარება არქიტექტურულ ნახაზებზე დატანილი საინჟინრო სისტემებია. მესამე მნიშვნელოვანი ნაწილი სწორედ ნახაზებია, სადაც თავმოყრილია ყველა შესაბამისი სისტემის გეგმარება. ეს მოიცავს როგორც გაერთიანებულ ასევე, ცალკეულ გეგმას (მექანიკა-ელექტროობიის შესახებ). მაგალითად წყალმომარაგება, კანალიზაცია, ვენტილაცია, გათბობა-გაგრილება, ელექტრობა და სუსტი დენები – ეს 7 პოზიცია, რაც ელეტრო-მექანიკურ გადაწყვეტებს გულისხმობს, უნდა იყოს როგორც ერთიანი ნახაზის სახით, ასევე ცალკეულად ჩაშლილი. ყველა სისტემას თავისი სქემატური ნახაზი აქვს. მათი შედგენისას, მნიშვნელოვანია გავითვალისწინოთ, რამდენად კითხვადი იქნება ის. მაგალითად, როდესაც მილია დახაზული, უნდა ჰქონდეს შესაბამისი განმარტება – მასალის პირობითი აღნიშვნებით და აღწერით (დიამეტრი, კვეთი და ა.შ.). პრინციპიალური ნახაზი შინაარსობრივად იგივე გეგმარებაა, მოცემული სქემატურ ჭრილში – დახაზულ გეგმას ვაწყობთ სქემაში. ამ შემთხვევაში, კარგად ჩანს სისტემის მუშაობის პრინციპი. თუ მოცემული გვაქვს სასტუმრო და გათბობის სისტემა, მსგავსი ტიპის ნახაზში ჩანს ყველა სართულზე თანმიმდევრულად მომუშავე ერთიანი სისტემა, ვხედავთ როგორია ჩილერის, ქვაბის ადგილმდებაროება, გაყვანილობა და სხვა. სქემატური ნახაზით მარტივად ვკითხულობთ პროექტს. გეგმარების მსგავსად, აქ აუცილებელი არ არის კონკრეტული მილის დიამეტრები მოვნიშნოთ, საკმარისია უბრალოდ ვაჩვენოთ  მილი. ყველა სისტემას საკუთარი სქემატური ნახაზი აქვს.
აქსონომეტრიული ნახაზები
აქსონომეტრიული ნახაზები ვიზუალური მხარის უკეთ წარმოჩენისთვის იქმნება. მაგალითად, შეგვიძლია სამგანზომილებიანი გამოსახულება შევქმნათ და სისტემის შემადგენელი რომელიმე რთული კვანძი ვაჩვენოთ ან რამდენიმე მილის კვეთა გამოვიტანოთ თვალსაჩინოებისთვის. მსგავსი ნახაზი ყველა პროექტს აქვს. ის უფრო მეტად გარეშე თვალისთვის იქმნება, მაგალითად დამკვეთისთვის. როგორც კი აქსონომეტრიულ ნახაზს აჩვენებ, ის მარტივად წაიკითხავს პროექტს.
გარე აგრეგატების გეგმარება/ნახაზი
პროექტის საერთო ანგარიშები
პროექტირების დასაწყებად ერთ-ერთი აუცილებელი პოზიცია არის შენობის თბოტექნიკური ანგარიში, რაც გულისხმობს შენობისთვის საჭირო გათბობა-გაგრილების ენერგიის განსაზღვრას. თბოტექნიკური ანგარიშის დროს, გათვალისწინებული უნდა იყოს შენობის ყველა გადამღობი კონსტრუქციის (გარე კედელი, იატაკი, ჭერი, შემინვა და ა.შ.) ანგარიშები, მათი შემადგენლობა და გამოყენებული მასალების მახასიათებლები. აღნიშნული ანგარიში მნიშვნელოვანია შენობის ენერგოეფექტურობის დასადგენად, შესაბამისად დიდი მნიშვნელობა აქვს გათბობა-გაგრილების მთავარი დანადგარების შერჩევასა და მოხმარებული ენერგიის რაციონალურად გამოყენებისთვის.
ჰიდრავლიკური დათვლები გვჭირდება იმ დანადგარის უკეთ შესარჩევად, რომელიც კონკრეტულ სისტემას უნდა მოემსახუროს. მაგალითად, მსგავსი სამუშაო უნდა გავწიოთ წყალმომარაგებისა და ხანძარქრობის სისტემებზე. ავიღოთ წყალმომარაგების ჰიდრავლიკა – საცხოვრებელ კორპუსში, რომელიც 20 ან 22 სართულიანია, ისე უნდა გავთვალოთ ყველა დეტალი, რომ ბოლო სართულების მცხოვრებლები წყლის წნევის უკმარისობით არ შეწუხდნენ. თუ საკმარისი წნევა  მე-20 სართულამდე ვერ აღწევს, წყლის რეზერვუარს ამონტაჟებ, დგამ ტუმბოს და მისი დახმარებით ქმნი დამატებით წნევას. სისტემის ნახაზებში მოცემულია ყველა პროცესი – შახტებში როგორ ჩადის წყალი, მომხმარებლამდე როგორ მიდის მილებით… ყველა მილის, გადაბმას აქვს თავის წნევის დანაკარგი, ამ ყველაფერს ითვლი და საზღვრავ რა წარმადობის ტუმბო იქნება საჭირო აღნიშნულ შენობაში. მნიშვნელოვანია დანადგარის სწორად შერჩევა, რათა ზედმეტი ხარჯისგან დაზღვევა მოხდეს. წყალმომარაგებაში ჰიდრავლიკური დათვლების მეშვეობით, ვქმნით სასურველ წნევას, რაც მოცემულ მომენტში გვჭირდება.
წყალმომარაგებასა და კანალიზაციასთან ერთად, ჰიდრავლიკური დათვლები წვიმის წყლისა და სანიაღვრე სისტემის დროსაც იქმნება. მაგალითად, სახურავიდან წყლის გადაღვრის თუ გარე პერიმეტრზე სანიაღვრე არხების მოწყობისას. იმისთვის, რომ არ დაიტბოროს საპარკინგე სივრცე (მიწისქვეშა პარკინგი) აუცილებელია ავარიული გადაღვრის სისტემის მოწყობა. ჰიდრავლიკური დათვლების დროს უნდა გავითვალისწინოთ ობიექტის ადგილმდებარეობა და წვიმის სიხშირე. ნალექების გათვალისწინებით, თბილისსა და ბათუმში შენობისთვის სხვადასხვა დიამეტრის მილები დაგვჭირდება.
ვენტილაციის აქსონომეტრიული სქემა
დათვლის პრინციპი იგივეა სხვა საინჟინრო გადაწყვეტილების შემთხვევაშიც, იქნება ხანძრის  თუ გათბობა-გაგრილების სისტემები. ვენტილაციაზეც მსგავსი პროცედურაა, მაგრამ თუ აქ წყალთან გვაქვს საქმე, იქ ჰაერის გადაადგილებასა და ცვლასთან. ჰაერკვეთების, ცხაურების, ყველა მუხლის აწყობა ხდება პროექტში და იმის მიხედვით დგება ჰიდრავლიკური ანგარიში. შემდეგ არჩევ სასურველ დანადგარს.
ჰიდრავლიკური ანგარიში საკანალიზაციო სისტემებში არ გვჭირდება, რადგან თვითდინებადი სისტემაა და წნევის შექმნა რეკომენდებული არ არის. მხოლოდ იშვიათ შემთხვევებში ვიყენებთ – თუ თვითდინებით არ ხდება წყლის სვლა. ვაკეთებთ სატუმბს, სადაც გროვდება საკანალიზაციო მასა და ხელოვნურად ვქმნით წნევას.
მილების დიამეტრების სწორად დათვლა მნიშვნელოვანია: რამდენ სართულიანია შენობა, რამდენი სველი წერტილია, რა რაოდენობაა მცხოვრებლების… ამის გათვალისწინებით, სტანდარტების შესაბამისად ადგენ მილის დიამეტრების ანგარიშს. აუცილებელია წნევის შექმნის დროს, მილის დაახლოებით 60-იდან 80 პროცენტამდე იყოს შევსებული. ზუსტად უნდა გამოითვალო მილის დახრაც.
კაბელების და ავტომატური ამომრთველების გამოთვლები
კაბელების და ავტომატური ამომრთველების გამოთვლები საჭიროა სისტემის გამართული და უსაფრთხო ფუნქციონირებისათვის.
არსებობს სხვადასხვა იზოლაციით, კვეთისა და მასალის კაბელები. პროექტირების პერიოდში თუ კაბელის კვეთი სწორედ არ შეირჩა, შეიძლება გადახურდეს სადენი და დადნეს, ან გრძელ მანძილზე დავკარგოთ ძაბვა და გამოიწვიოს აპარატურის დაზიანება. კაბელის გამოთვლების დროს, გასათვალისწინებელია მანძილი და სიმძლავრე, რათა სწორედ შეირჩეს მისი კვეთი.
ასევე კაბელები განსხვავდებიან დამცავი იზოლაციითაც. კაბელის იზოლაციის შერჩევა ხდება იმის მიხედვით, თუ სად გადის და რა არის მასზე დაერთებული. იმ შემთხვევაში, თუ კაბელი ემსახურება სახანძრო სისტემების კვებას, შესარჩევია სადენი ხანძარმედეგი იზოლაციით. კაბელი თუ მონტაჟდება შენობაში აუცილებლად უნდა იყოს არაჰალოგენური და დაბალ კვამლიანი, ანუ წვის პერიოდში არ უნდა გამოყოფდეს მხუთავ აირს, მხოლოდ მცირე კვამლს.
პროექტირების პერიოდში, ასევე გასათვლელია კაბელის მასალა (ის მზადდება ალუმინისგან და სპილენძისგან). ძირითადად პროექტირების პერიოდში გამოიყენება სპილენძის მასალა, რადგან უკეთესი გამტარია და ალუმინთან შედარებით, უფრო მცირე კვეთის კაბელი სჭირდება (თუმცა ალუმინი ფასის მხრივ, ბევრად იაფია). ძირითადად, ეს მასალა დამკვეთთან თანხმდება, მისი მოთხოვნების გათვალისწინებით.
ასევე პროექტირების პერიოდში აუცილებლად გასათვალისწინებელია ავტომატური ამომრთველის სწორედ შერჩევა. ავტომატური ამომრთველის ძირითადი ფუნქცია კაბელის გადატვირთვისგან და გადახრებისგან დაცვაა.
განათების გამოთვლები
ასევე პროექტის პერიოდში კეთდება განათების გამოთვლებიც, რაც რეალურად წარმოადგენს განათებულობის მოდულირებას დღე-ღამის ბნელ მონაკვეთში. მსგავსი გამოთვლები გვეხმარება პროექტირების ეტაპზევე სწორედ შევარჩიოთ სანათების სიმძლავრეები, რათა მივიღოთ საჭირო განათებულობა.
ძირითადი დანადგარების სპეციფიკაციები
ძირითადი დანადგარების სპეციფიკაციების სიის შედგენა ასევე მნიშვნელოვანი ეტაპია. შემსრულებელს საქმე უადვილდება, როდესაც ცალკეა მუშა ძირითადი დანადგარების სია და ცალკე მეორადი მასალებისა და ელემენტების (მილები, მუხლები და სხვა). მაგალითად ჩილერი, AHU – სავენტილაციო ჰაერშემომტანი დანადგარი თუ სატუმბი სადგური, მათ დეტალური სპეციფიკაცია სჭირდება. დანადგარების შეკვეთისას, მწარმოებელი უამრავ დეტალზე გთხოვს ინფორმაციის მიწოდებას: როგორია შიდა და გარე ტემპერატურა ტერიტორიაზე, სადაც დანადგარის გამოყენება ხდება; რამდენია წყლის ტემპერატურა; რა ტენიანობაა მუშა სივრცეში და სხვა. მსგავსი დეტალები აუცილებელად მორგებული და გათვალისწინებული უნდა, თუ რა ფართს მოემსახურება დანადგარი. ტენიანობა ერთ-ერთი მთავარი კრიტერიუმია, რაც უნდა ეწეროს სპეციფიკაციაში. სავენტილაციო დანადგარზე აუცილებლად უნდა იყოს აღნიშნული ფილტრაციის სისტემის შესახებაც, რადგან სხვადასხვა სივრცეს განსხვავებული ფილტრაცია სჭირდება.
საერთო მასალათა სპეციფიკაცია
აუცილებელია პროექტში ნახსენები ყველა მასალა აღვწეროთ. იქნება მილები, ჰაერსატარები, ცხაურები თუ სხვა. ყველა მათგანის დეტალი უნდა გვქონდეს გაწერილი და ჩაშლილი. ყველა სისტემის სპეციფიკაციები ცალ-ცალკე სიებად უნდა ჩაიშალოს. ვწერთ მახასიათებლებს, კონკრეტულ ბრენდს არა.
საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადებას, მასზე არანაკლებ საჭირო და მნიშვნელოვანი პროცედურები მოსდევს… თუმცა შემდეგ ნაბიჯებზე მომდევნო ბლოგში ვისაუბროთ.
როგორ შევამციროთ ენერგომოხმარების ხარჯები სასტუმროებში თანამედროვე HVAC სისტემების გამოყენებით
ენერგომოხმარების ხარჯები ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საოპერაციო დანახარჯია სასტუმროებისთვის საქართველოში. 24/7 რეჟიმში მომუშავე სასტუმროებში გათბობის, გაგრილების და ვენტილაციის სისტემები ხშირად შეადგენს საერთო ელექტროენერგიის მოხმარების 40–60%-ს, განსაკუთრებით
გათბობა-გაგრილება სასტუმროსთვის
50-ნომრიანი სასტუმროს HVAC დიზაინის მაგალითი საქართველოში
როგორი შეიძლება იყოს HVAC კონცეფცია 50-ნომრიანი (საშუალო ზომის) სასტუმროსთვის საქართველოში? ტექსტში განხილულია, რა ფორმატით ხდება დაგეგმვა და შერჩევა HVAC სისტემების ასეთი ტიპის ობიექტებისთვის, რა კრიტერიუმებია

Start smart – MEP design with the right start
What can affect the water we drink, the air we breathe, the warmth and coolness that keeps us comfortable in winter and summer... What makes a building safe and livable? – Smart solutions for mechanical, electrical and plumbing systems (MEP) make our lives safer and more reliable.
How, when working on MEP systems, timed and properly planned procedures lead to the desired result, we will tell you about it consistently in our blog. Reducing costs, increasing energy efficiency and greater sustainability are all easier to achieve with expert advice.
At the first stage, we will need to prepare project documentation. This includes not only drawings and the standards to which the project is being built, but also estimates, costs and other important details. Projecting begins on the basis of the technical task provided by the customer. He must submit architectural drawings Complete package: Plans, cuts, facades, material specifications... as well as 41 expertise, complete technological drawings, lighting design and interior design.
Projecting consists of at least three stages: Concept-design, description of agreement on design principles and norms, general definitions.
Schematic design includes initial reports, determination of technical spaces and shafts, tracing of plans, layouts. The next stage is detailed design: preparation of detailed plans, reports, cuts, principle diagrams, specifications.
Heating-cooling axonometric scheme
What we must have:
• Explanatory Note
• Source of drawings - table of contents
• Drawings - plans
• Principle schemes
• Axonometric drawings
• General reports of the project
• Calculations of cables and circuit breakers
• Lighting calculations
• Main equipment specifications
• Material specification
Explanatory Note
To start working on the documentation, it is necessary to have a general explanatory card of the project. This is the verbal part of the drawings - the main message conveyed verbally. For example, calculations included in the project, review of systems, relevant standards, solutions and others. Although the explanatory card is the first in the list, it is created at the end of the project documentation, at the final stage. We can enrich the explanatory card with details and when describing a specific system or material, we can also attach photos for visualization.
Source of drawings - same table of contents
Along with the explanatory card, we should also have a source of drawings - a table of contents, where all the pages are numbered and named. This is so that a foreign eye can get to know the project in detail. A specific drawing may be assigned a corresponding code, and we can find the desired material according to the numbering.
Water supply-drainage/planning
Planning and  Principle schemes
Planning is the engineering systems superimposed on architectural drawings. The third important part is the drawings, where the planning of all relevant systems is gathered. This includes both combined and separate plans (Mechanical-Electrical). For example, water supply, sewerage, ventilation, heating-cooling, electricity and weak currents - these 7 positions, which imply electro-mechanical solutions, should be both in the form of a single drawing and broken down separately. Every system has its own schematic diagram. When compiling them, it is important to consider how questionable it will be. For example, when a pipe is drawn, it should have an appropriate definition - with conditional designations and description of the material (diameter, cross-section, etc.). The principle drawing is the same planning in terms of content, in the given schematic view - we arrange the drawn plan in the scheme. In this case, the working principle of the system is clearly visible. If we have a hotel and a heating system, a similar type of drawing shows a single system working consistently on all floors, we can see the location of the chiller, boiler, wiring, etc. With a schematic drawing, we can easily read the project. As with planners, it is not necessary to mark specific pipe diameters here, it is enough to simply show the pipe. Every system has its own schematic diagram.
Axonometric drawings
Axonometric drawings are created to better represent the visual side. For example, we can create a three-dimensional image and show some complex node of the system or cross-section several pipes for visibility. All projects have a similar drawing. It is created more for the naked eye, for example for the customer. As soon as you show the axonometric drawing, it will easily read the project.
Planning/drawing of outdoor units
General reports of the project
One of the necessary positions to start designing is the thermal technical report of the building, which means determining the heating-cooling energy required for the building. During the heat-technical report, the reports of all the partitioning structures of the building (external wall, floor, ceiling, glazing, etc.), their composition and the characteristics of the materials used should be taken into account. The mentioned report is important for determining the energy efficiency of the building, therefore it is of great importance for the selection of the main heating and cooling equipment and the rational use of the consumed energy.
We need hydraulic calculations To better select the device that should serve a specific system. For example, we should do similar work on water supply and fire systems. Let's take water supply hydraulics - in a residential building with 20 or 22 floors, we have to calculate all the details so that the residents of the last floors are not bothered by the lack of water pressure. If sufficient pressure does not reach the 20th floor, you install a water reservoir, set up a pump and create additional pressure with its help. All the processes are given in the system drawings - how the water enters the wells, how it goes to the customer through the pipes... all the pipes have their own pressure loss, you calculate all this and determine what performance pump will be needed in the mentioned building. It is important to choose the right equipment in order to insure against unnecessary expenses. Through hydraulic calculations in water supply, we create the desired pressure that we need at a given moment.
Along with water supply and sewage, hydraulic calculations are also made during the rainwater and drainage system. For example, when water overflows from the roof or when arranging drainage channels on the outer perimeter. In order not to flood the parking space (underground parking), it is necessary to arrange an emergency overflow system. During hydraulic calculations, we should take into account the location of the object and the frequency of rain. Considering the rainfall, we will need pipes of different diameters for the building in Tbilisi and Batumi.
Axonometric scheme of ventilation
The principle of calculation is the same in the case of other engineering solutions, be it fire or heating-cooling systems. There is a similar procedure for ventilation, but if here we are dealing with water, there with the movement and exchange of air. Air sections, grilles, all articles are assembled in the project, and according to that, the hydraulic calculation is made. Then you select the desired device.
We do not need a hydraulic account in sewage systems, because it is a self-flowing system and creating pressure is not recommended. We use it only in rare cases - if there is no self-flow of water. We make a pump where the sewage mass collects and artificially create pressure.
Correct calculation of pipe diameters is important: how many floors are in the building, how many bathrooms are there, what is the number of residents... taking this into account, you prepare a report of pipe diameters in accordance with the standards. It is necessary to create pressure in the pipe About 60 to 80 percent be filled. You should also calculate the inclination of the pipe.
Calculations of cables and circuit breakers
Calculations of cables and automatic circuit breakers are necessary for proper and safe operation of the system.
There are cables with different insulation, cross section and material. During the design period, if the cross-section of the cable is not selected correctly, the wire may overheat and melt, or we may lose voltage over a long distance and cause damage to the equipment. When calculating the cable, the distance and power should be taken into account in order to choose its cross-section.
Cables also differ in protective insulation. Cable insulation is selected based on where it runs and what is attached to it. In the event that the cable serves to feed fire systems, it is necessary to select a cable with fireproof insulation. If the cable is installed in the building, it must be non-halogen and low smoke, i.e. during combustion it should not release dense gas, only small smoke.
During the design period, the material of the cable should also be considered (it is made of aluminum and copper). It is mainly used during the design period Copper material, because it is a better conductor and, compared to aluminum, requires a smaller cross-section cable (although aluminum is much cheaper in terms of price). Basically, this material is agreed with the customer, taking into account his requirements.
Also, during the design period, the selection of the automatic circuit breaker must be taken into account. The main function of the automatic circuit breaker is to protect the cable from overloading and twisting.
Lighting calculations
Lighting calculations are also made during the project period, which actually represents the modulation of illumination in the dark part of the day and night. Such calculations help us to select the power of the lamps at the design stage in order to obtain the necessary illumination.
Main equipment specifications
Compiling the list of specifications for the main equipment is also an important step. It is easier for the contractor when there is a separate list of the main working equipment and a separate list of secondary materials and elements (pipes, elbows, etc.). For example, a chiller, AHU - Whether it is a ventilation unit or a pumping station, they need a detailed specification. When ordering equipment, the manufacturer asks you to provide information on a number of details: what is the internal and external temperature in the area where the equipment is used; What is the temperature of the water? What is the humidity in the working space and more. Such details must be adjusted and taken into account, which area will be served by the device. Humidity is one of the main criteria that should be written in the specification. The ventilation system must also mention the filtration system, because different spaces need different filtration.
Common Materials Specification
It is necessary to describe all the materials mentioned in the project. Be it pipes, air carriers, grilles or others. We should have the details of all of them spelled out and broken down. All system specifications should be broken down into separate lists. We write the characteristics, not a specific brand.
Preparation of project documentation is followed by no less necessary and important procedures... However, let's talk about the next steps in the next blog.